Facebook Gogole+

Ścieżka powrotu

JA Solar mający siedzibę w Szanghaju największy producent ogniw fotowoltaicznych na świecie po raz kolejny poinformował o osiągnięciu rekordowej wydajności nowego typu monokrystalicznego ogniwa fotowoltaicznego.

JA Solar ogłosił, że jego nowe monokrystaliczne ogniwo fotowoltaiczne - tzw. p-type - w rozmiarze 156x156 mm2 posiada wydajność na poziomie 20%. Wynik ten został potwierdzony przez renomowany niemiecki Instytut Frauenhofera z Freiburga. W ubiegłym miesiącu największy producent ogniw fotowoltaicznych na świecie poinformował, że wyprodukowane przez niego polikrystaliczne ogniwo fotowoltaiczne o standardowych rozmiarach 156x156 mm2 osiągnęło wydajność 18,3%. W obu przypadkach JA Solar zapewnia, że nowe ogniwa skieruje wkrótce do seryjnej produkcji. JA Solar oprócz wytwarzania ogniw produkuje także moduły fotowoltaiczne. Dzięki wertykalnie zintegrowanej produkcji jest zaliczany do ekskluzywnego grona producentów paneli fotowoltaicznych Tier-1. Chińska firma w rankingu największych producentów modułów fotowoltaicznych za 2012 r. przygotowanym przez firmę konsultingową NPD Solarbuzz została sklasyfikowana na 8. miejscu.

W pierwszym kwartale tego roku JA Solar sprzedał 442,7 MW paneli fotowoltaicznych - o 76 MW więcej niż w I kwartale roku ubiegłego. Jak poinformował chiński producent, szczególnie zyskowna okazała się dla niego w poprzednim kwartale sprzedaż na rynek japoński, gdzie osiągnął ASP wynoszący 38%. W całym 2013 roku prognoza chińskiego producenta przewiduje sprzedaż paneli PV na poziomie 1,7-1,9 GW.